5 Najbardziej Wartościowych Pytań Coachingowych

5 Najbardziej Wartościowych Pytań Coachingowych

Wiele ostatnimi czasy słyszy się o coachingu w Polsce, ale zazwyczaj te wszystkie  „pogłoski” są dość pejoratywne. Nic dziwnego skoro skalę znajomości „coachów” rozpoczyna Kołcz Majk, a kończy Mateusz Grzesiak. Czy tych dwóch Panów z coachingiem ma cokolwiek wspólnego? Jestem przekonany, że obydwoje posiadają w sobie coachingowy pierwiastek, który (niemniej jednak) nie przekłada się na prowadzone przez nich szkolenia i warsztaty.

W mojej subiektywnej opinii Kołcz Majk tworzy pewnego rodzaju „spektakle teatralne”, na których napycha ludzi energią, dzięki której ludzie czują intensywną motywację robienia wszystkich rzeczy trudnych, na które wcześniej nie mieli odwagi. Wszystko wygląda pięknie do momentu, kiedy parę dni po szkoleniu przesyceni tak wielką chęcią do zmian w swoim życiu, wpadamy w marazm i depresję. Jeżeli weźmiemy pod lupę chorobę afektywną dwubiegunową, zobaczymy, że jest to grupa zaburzeń psychicznych, w przebiegu których występują przeplatające się objawy depresji i manii. Mania w dość pobieżny sposób może obrazować to „napompowanie energii” – stan podniesionego nastroju, w którym myślimy, że nie ma rzeczy niemożliwych do pokonania, że możemy wszystko.

Właśnie dlatego z dwojga naszych „coachów” zdecydowanie lepszym wyborem będzie dr Mateusz Grzesiak. Nie bez przypadku przytoczyłem stopień naukowy Mateusza, którym (ostatnimi czasy) lubi się pochwalić. Ale nic w tym dziwnego – sam bym się chwalił 🙂 U Grzesiaka pojawia się problem, który właściwie nie jest związany z nim samym, tylko z ludźmi, którzy nie rozróżniają doradztwa od coachingu, nauczania od consultingu czy mentoringu od terapii. A przecież każda z tych profesji zajmuje się zupełnie innymi rzeczami. I tak właśnie nie powinniśmy szufladkować Grzesiaka jako coacha, a raczej jako nauczyciela i szkoleniowca. Powiem więcej, że nawet bardzo szanuję Jego postać ze względu na naukowe treści, których uczy. Wiadomo – ma swoją filozofię na życie, jest dość arogancki, jest specyficzny, ale pomimo tego wszystkiego przekazuje solidną wiedzę popartą badaniami.

Tak, to był wstęp 🙂 Bo przecież istotą artykułu nie jest mówienie czym jest, a czym nie jest coaching. To temat na kiedy indziej. Teraz chciałbym wyróżnić 5 pytań coachingowych, które uważam za najbardziej wartościowe dla każdego człowieka. Przeczytaj je uważnie i spróbuj sobie na nie odpowiedzieć.

  1. Gdybyś miał na koncie nieskończoną ilość pieniędzy, co robiłbyś w swoim życiu? Jak by ono wyglądało?
  2. Co zrobiłbyś ze swoim życiem / kim byś został / co byś robił, gdyby na świecie nie było ryzyka poniesienia porażki?
  3. Gdyby we wszechświecie nie było żadnych ludzi, to jaka by była Twoja misja na życie?
  4. Jeżeli spotkałbyś czarodzieja, który w magiczny sposób rozwiąże Twój problem, to o co byś go poprosił?
  5. Gdybyś mógł bez żadnej pracy zdobyć jakąś umiejętność, to co by to było? Co możesz zrobić, aby zyskać tę umiejętność?

Moim zdaniem to bardzo ważne, aby znaleźć swoją misję i wizję na życie, która nie będzie uwarunkowana przez potrzebę posiadania pieniędzy czy opinie innych ludzi. Wizja to coś, co tak naprawdę chcemy robić w życiu. Wiadomo, najlepiej mieć zawód, który będzie naszą pasją, bo jak to się mówi – nie będziemy wtedy musieli pracować. Realia są niestety zazwyczaj inne. Pracujemy jako kucharz, a interesujemy się czymś zupełnie innym. Trzeba umiejętnie oddzielić wizję od pracy i zarabiania pieniędzy. Moją wizją jest inspirowanie innych ludzi, nie zarabiam na tym na razie wielkich kokosów. Może kiedyś będę mógł zarabiać na życie spełniając swoją wizję, ale obecnie umiem ją rozróżnić między pasją, a pieniędzmi. Druga kwestia to misja. Jest to zapytanie siebie o to, co nasza wizja daje innym. Chcę uświadamiać ludziom ich ogromny potencjał i odkrywać ich ukryte możliwości. Każdy człowiek błądzi w świecie (włącznie ze mną), a moją misją jest pokazywanie alternatywnych drogowskazów, które pozwolą poczuć ludziom większe spełnienie w życiu.

Na mojej stronie nie będzie się pojawiała duża ilość artykułów o coachingu, a kiedy już jakieś wrzucę, zazwyczaj nie będą one miały charakteru stricte naukowego, a raczej formę moich krótkich przemyśleń. Niemniej jednak chciałem wrzucić ten artykuł przed końcem roku, żeby Cię trochę zainspirować do refleksji nad noworocznymi planami i postanowieniami.
Kończąc życzę udanego, szczęśliwego i inspirującego 2018 roku!

Autor: Robert Jakubczak
www.robertjakubczak.pl

Spodobało się? Polub i udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *